Northland

Základní informace: populace: 166 100 obyv. (r. 2014)
                                rozloha: 13 789 km2
                                města: Whangarei

Northland je nejsevernější ze 16 regionů na Novém Zélandu. Hlavním centrem je město Whangarei.

Northland je umístěn v subtropické oblasti, má velmi teplé počasí a nebývá zde zima. Zabírá horních 80% ze 285 kilometrů dlouhého poloostrova. Je ohraničen na západě Tasmáncovým mořem a na východě Tichým oceánem. Zemědělství a lesnictví zabírá více jak polovinu země. Přestože mnohé Kauri lesy byly pokáceny v průběhu 19. století, stále existují některé oblasti, kde se jim výborně daří.

Západní pobřeží tohoto regionu dominuje několik dlouhých rovných pláží. Například Mile brach.

Východní pobřeží je více robustní a vykrajované zátokami a poloostrovy. Nalézá se zde také největší centrum této oblasti, město Whangarei. Také sem patří velké množství menších ostrovů.

Nejsevernějšími místy Nového Zélandu jsou často označovaná místa: Cape Maria van Diemen, Spirits Bay, Cape Reinga a North Cape. Ale právoplatně to patří Surville Cliffs u North Cape a pokud započteme i ostrovy, tak seskupení ostrůvků Kermadec.

V regionu panuje subtropické klima. Teplá a vlhká léta a mírné zimy. Typická letní maxima pohybovat v rozmezí od 24 ° C až 28 ° C (72 ° F až 79 ° F). V zimě, maxima jsou mezi 14 ° C a 17 ° C (57 ° F a 63 ° F). Přízemní mrazíky jsou pro tento region prakticky neznámé. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor. Roční množství srážek typických pro tento region je 1500-2000 mm. Větry jsou převážně jihozápadní.

Northland je Nový Zéland je nejméně osídlení regionu, pouze asi 50% obyvatelstva 149 600 žije v městských oblastech. Z těchto oblastí je Whangarei největším městem s počtem obyvatel 48 700. Osm dalších měst má více jak 1000 obyvatel: Russell, Kaitaia, Dargaville, Kaikohe, Paihia, Kerikeri, Taipa-Mangonui, and Kawakawa. Většina obyvatel je soustředěna podél východního pobřeží. Třetina obyvatel jsou Maorové, zbytek tvoří evropského původu.

Ekonomika regionu je založena na zemědělství (zejména chov skotu), rybolov, lesnictví a zahradnictví.Citrusové plody tvoří většinu tohoto odvětví společně s citrony, pomeranči a tamarillos, které jsou zde všechny pěstovány.

Rozsáhlé lesy jsou charakteristické pro Northland. Z tohoto důvodu dřevozpracující a papírenský průmysl má velký přínos pro oblast ekonomiky.

Northland je oblíbenou turistickou destinací, zejména překrásné pláže, zálivy a historické město Kerikeri. Potápění a rybaření jsou také populární činnosti turistů, zejména kolem Bay of  Islands. Je zde spousta pláží pokrytých bílým a žlutým pískem. Je to odpočínková oblast pro nedaleké největší město Auckland.

Distrikty: Far North, Whangarei, Kaipara